Головне управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації
Вівторок, 16.07.2024, 22.28.44
Вітаю Вас Гість | RSS
У Львові відзначили 50-річчя Воєнно-стратегічної операції "Анкадир" в період Карибської кризи 1962 року
1 січня 2012 року відзначили 103-ю річницю від дня народження С.Бандери.
Відбулась 5 звітно-виборча конференція Львівської обласної організації ветеранів
Відбулось засідання міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв воєн та політичних репресій
До сімдесятиріччя „Указу про переселення німців Поволжя”
Відбулося засідання Ради голів громадських об’єднань нацменшин Львівської області
20 червня відбулась нарада з відзначення Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв Другої світової війни в Україні 22 червня
У c.Пикуличі (Республіка Польща) відбулось традиційне щорічне Свято української національної пам’яті.
18 червня, у селі Зашків відбувся молодіжний фестиваль «Зашків-2011», присвячений 120-ти річчю з дня народження полковника Євгена Коновальця
Висловлюємо співчуття з приводу смерті Президента Товариства „Ческа беседа у Львові” світлої пам’яті Євгена ТопінкиГоловна » Статті » Новини Львівщини

До сімдесятиріччя „Указу про переселення німців Поволжя”

Друга світова війна принесла горе і страждання для усіх народів Європи, не були винятком і радянські німці.

         28 серпня 1941року, 70 років тому Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про переселення німців з району Поволжя, в якому радянські німці необґрунтовано звинувачувалися у переховуванні диверсантів і шпигунів. Хід війни і аналіз післявоєнної історії показав повну абсурдність звинувачення цілого народу, проте указ про переселення або депортацію старанно виконувався: вже до зими 1941 року в райони Сибіру і Казахстану було вислано 1млн. 200тис. німців не лише з Поволжя, а й з України і Криму. А потім, в 1942 році всі працездатні німці були мобілізовані в Трудову армію. До Трудармії забрали чоловіків у віці від 15 до 60 років і жінок у віці 16-45 років, окрім вагітних  і жінок, у яких були діти віком до трьох років. Нерідко були випадки, коли в Трудармії знаходилися батько та мати, а про їх малолітніх дітей держава не турбувалася.

Насправді Трудармія була таборами для примусових робіт, оточеними колючою огорожею з озброєною охороною. Німці працювали на шахтах,  лісозаготівлях та інших важких роботах. Величезне число трудармійців померло з голоду, відчаю, холоду і непосильної роботи. Немає повних даних про їх смертність, а вона була значною.

29.08.1961р. Президія Верховної Ради СРСР ухвалила рішення про відміну „Указу про переселення німців Поволжя”, яке змивало з радянських німців ганебну пляму зради.

28 серпня Днем памяті і скорботи  німців в німецьких громадах СРСР стали відзначати лише з початку 1990-х років. Раніше – до утворення громадських організацій німецької меншини – про цю трагічну дату згадували лише окремі люди, які тримали в своїй пам’яті  основні віхи історії німецького народу. Після створення у Львові громадських об’єднань німецької меншини  члени цих організацій щороку збираються  28 серпня, щоб згадати найсуворішу пору життя свого народу. У серпні 2006 року Львівська обласна німецька молодіжна організація "Дойче Югенд" організувала проведення у м.Львові   Днів пам’яті, присвячених  65-тій річниці указу Сталіна про депортацію осіб німецької національності.

Програма відзначення Днів пам’яті передбачала, зокрема, проведення 28.08.2006р. круглого столу за участю представників національно-культурних товариств, Львівської облдержадміністрації, ЗМІ. Ці заходи відбулися за підтримки  Львівської облдержадміністрації та Баварської державної канцелярії.

Цього року, коли минає 70 років горезвісного указу про переселення німців,  Львівське обласне німецьке товариство «Дойчес Гайм» планує провести ряд заходів з вшанування Дня памяті 28 серпня. Зокрема:

- участь у поминальній месі, яку о 11 год. буде відправляти пастор Лютеранської церкви;

- о 13 год. 30 хв. покладання вінків до пам’ятника жертвам політичних репресій  у м.Львові;

- о 14 год. у приміщенні Львівського Будинку вчителя відбудеться вечір-реквієм у память про тих, що загинули внаслідок репресій. 

 

Довідка

Станом на сьогодні в Львівській області є три німецькі громадські організації:

-         Львівське обласне німецьке товариство «Дойчес Гайм» було створене у  вересні 1992р.

-         Львівська обласна німецька молодіжна організація "Дойче Югенд" була створена у березні 1994р.

-         Німецький сеньйор-клуб «Львів» (міська громадська організація)   була створена у липні 2001р. 

За матеріалами останнього перепису 2001 року у Львівській області проживає 648 німців, що становить 0,02% населення області.
Категорія: Новини Львівщини | Додав: uvp-loda (26.08.2011)
Переглядів: 2421
Програма урочистостей з нагоди відзначення 68-ї річниці створення УГВР
У Львові відбудуться заходи з нагоди 50-річчя Воєнно-стратегічної операції «Анадир»
Програма проведення урочистих заходів з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та відзначення 23-ї річниці в
Програма заходів з вшанування пам’яті Ольги Басараб
Програма заходів з нагоди Дня Соборності та Свободи України, 93-ї річниці проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР

Погода в УкраїніСайт розроблено:© Онисько Б.